1. Ana Sayfa
  2. Cilt Bakımı
  3. Cilt Maskeleri

Cilt Maskeleri


Reklam Alanı (Yazı Başı)

Cilt maskeleri sağlıklı bir yüz için kullanılması yararlı olan maske türlerindendir. Cildin ihtiyacı olan maddelerin cilde kazandırılmasında cilt maskelerinin payı büyüktür.

Göğüs bölgesi kırışıklıklarına karşı hangi maskeleri uygulayabiliriz?

Maskeler, kremlerden daha fazla yoğun madde içerir. Daha fazla aktif madde içerir. Kısa sürede daha fazla madde salgılayarak etkili olurlar. Uzun sürede kalmaları deride tahriş yaratabilir. Maskelerin özelliği 10-20 dk arasında tutulup, içerideki yoğun aktif maddelerden faydalanmaktır. Yine cildi besleyen maskeler, cildi besleyerek cildin daha diri gözükmesini sağlayabilir.

Reklam Alanı (Yazı Arasında)

Davetlerden önce özel günlerden önce ödem yapan özelliği olan maskeler kullanarak o bölgenin daha dolgun gözükmesi sağlanabilir. Maskeler haftada 1 yada 2 defa uygulanabilir. Kremlerle birlikte kullanılması etkinliklerini arttıracaktır.

Cilt Maskeleri
Cilt Maskeleri

Cilt çatlaklarını hangi maskelerle düzeltebiliriz?

Bunları önlemek için hızlı kilo alımlarından kaçınılması, gebelikte ise erken aylardan itibaren vazelin zeytinyağı, badem yağı, gibi yoğun yağlı maddelerin ve yine çatlak oluşumunu önlemeye yönelik bir takım kozmetik preparatların düzenli uygulanmasıyla mümkün olur. Eskiyen çatlaklara ise maskeden ziyade kimyasal peelingler, mikrodermabrazyon cihazıyla çok yeni güncel bir tedavi olan halk arasında drakula tedavisi olarak bilinen tedavi.  Radyofrekans ve  lazer tedavileri sayılabilir.

Cilt çatlağı ise özellikle yüz derisinde kılcal damar çatlağı şeklinde gördüğünüz yaygın kızarıklar ve damar görüntüleriyle izlediğimiz bir tablo. Bunlarda ise kullanılacak maskelerde Bisabolol gibi rahatlatıcı maddeler. Ya da at kestanesi, üzüm ekstresi, yeşil çay ekstresi, A,C,E, vitamini gibi damar duvarını kuvvetlendirici maddeler içeren maskelerin tatbiki uygundur.

Yağlı cilt için kullanılabilecek maskeler nelerdir?

Yağlı cilt farklı cilt tiplerinden birisidir. Nasıl fark ederiz? Gözle görülür parlama. Çoğunlukla geniş gözenek yapısı. T bölgesinde yoğun hissedilir. Gevşek ve kalın bir deri.

Yağlı ciltte önerdiğimiz maskeler, fazla yağı emici kil maskeleri. Beraberinde eğer uygun kozmetik bakımı yapılmamış gözenekler tıkanmış, siyah sivilceler oluşmuşsa  o zaman soyucu yenileyici maddelerimiz. Doğal maddelerden organik maskeler tercih eden kişiler için bunlara en uygun örnekler elma,turunçgiller gibi meyve, bir de salatalık doğal madde olarak örnek vereceğimiz.  Bunları içeren maskeler  yani organik maskeler kullanılabilir.

Işıltılı bir cilt için hangi doğal formüllerden yararlanılabilir?

Alman papatyasını hemen hepimiz biliriz. Ya da hepimizin evinde sirke vardır. Ya da çoğunlukla biz elma sirkesini tercih ederiz.  İyice kaynatılmış suya 5-6 sap alman papatyası atıp onu bir süre beklettikten sonra suyunu süzüp suyuyla yüzümü yıkarsak çok canlı bir yüze sahip olduğumuzu görürüz. Sirkeli suyun hazırlanış şeklide, 1 litrekaynamış suyun içerisine 1 çorba kaşığı elma sirkesi ekleyip çalkaladıktan sonra soğumaya bırakın. Sonra bunu avucumuzla yüzümüzü yıkarak ya da saçlarımıza da uygulayabiliriz. Bir makyaj temizleyici pamuğa damlatarak yüzümüze silebiliriz yıkadıktan sonra.

Yüzümüzde çok yararlılık göreceğimiz bir karışımda görebiliriz. Bunun için de meyvelerden sebzelerden yararlanabiliriz. Mesela, Patates ve püre haline getirilmiş havucu güzelce karıştıralım. Bunlarla elde edilen karışım buharıyla veya yüze sürülerek gözenekleri açılması sağlanır. Bunun ardından 20-25 dk arka üstü uzanarak yatalım. Göz çevremize bildiğimiz kaymak uygulayalım. Yanaklarımızın dışında arta gelen yere portakal dilimlerini ince hale getirip o bölgenin üzerine koyalım. 20-25 dk içerisinde güzelce meditasyon yapacak şekilde dinlenelim. Böyle bir meyve ve sebze maskesi haftada bir kere veya 15 günde bir kere hem kendi bütçenize katkınız olur hem de keyif alıcı bir işe koyulmuş olursunuz.

Pürüzsüz bir sırt dekoltesine sahip olmak için nasıl cilt bakımı yapmalıyız?

Bu bölgenin bakımında en önemlisi temizliktir. Çünkü eğer temizliğe dikkat edilmezse, yağlanma artıp siyah nokta hatta sivilcelere ulaşması söz konusudur. Bu görüntü aynı zamanda estetik açıdan kaygı uyandıracak şekle bürünüyor. Bu bölgenin bakımında jel veya bir miktar köpük tarzı temizleyiciler kullanmak. Arada bir siyah nokta bakımını mekanik olarak gerekirse yapılmalıdır. Siyah noktalar özellikle sırt bölgesinde izleyecek deri çünkü kalın. Mekanik demekte sıkarak temizlemek.Bu bölgede çok da iz kalma ihtimali yok sıkıldığı zaman. Mekanik temizliği profesyonel bakımlarla yapmak mümkün. Ama yumuşak bir kese aracılığıyla da kese yapılabilir. Çok sert keselerden kaçınmak lazım. Hem isiliği tetikleyebilir hem de çizerek kaşıntı tetiklenirse daha büyük soruna yol açabilir. Temel olarak temizliğe dikkat edilmesi gerekir. Arada bir yumuşak kese yapılabilir. Hamam tarzı yerlerde haftada bir keseden faydalanılabilinir. Tabi ki yumuşak olması kaydıyla. Bir takım kil maskesi gibi akmayı önleyen bakımlar olabilir. Arada bir tonikle silmek yine yüzünüzdeki gibi uygun görülecek bakımlardır.

Cilt çatlaklarına karşı nasıl bir doğal bakım yapabiliriz?

Çatlama durumu varsa mutlaka nemlendirilmelidir. Basit olarak hazırlayabileceğimiz şeyler var hemen hemen herkesin kullanabileceği çok özel bir alerjiniz yoksa bu hazırladığımız ürünü bitene kadar saklayabileceğimiz bir karışım yapılmalı. Bunu vücut çatlakları için mümkün olduğu kadar her akşam uygulayabilirsiniz.  Haftada min. 3 gün uygulamalısınız.

Önerilen Yazı
Cilt Gençleştirme Kriterleri

Elimizde öncelikle sızma zeytinyağı. Bir yemek kaşığı sızma zeytinyağı. Bir yemek kaşığı kantaron yağı. Kantaron yağı çok önemlidir, damar çeperini  sıkılaştırır. Kan dolaşımını güçlendirir. Varisleriniz varsa da fayda göreceksiniz. Bir yemek kaşığı susam yağı. Bir çay kaşığı da lavanta yağı. Çünkü lavanta cildi rahatlatır, gevşetir. Bu ölçekleri bu tarife uyarak arttırabilirsiniz. Güzelce karıştırmanız gerekir. Ya da bir şişeye koyduysanız her kullanımdan önce çalkalamanız gerekir.

Size bunun faydası ne olacaktır? Cildimizi nemlendirecektir.  Cildi besleyecektir. Çatlamasına engel olacaktır.  Her banyodan sonra dışarıya çıkmadan önce aşağıdan yukarıya doğru masaj yaparak uygulayın. Kol kenarlarına da uygulamanız doğru olacaktır. Göğüs bölgesi uygun olmaz. Bacaklar kollar uygulama alanına girer. İçine koyduğumuz lavanta da hoş bir koku verecektir. Bu yağların sizi rahatsız etmesine izin vermeyecektir.

Pinterest: Pinterest

Reklam Alanı (Yazı Sonu)
Yorum Yap

Yorum Yap