1. Ana Sayfa
  2. Diğer
  3. Rüya nedir? Nasıl Yorumlanır?

Rüya nedir? Nasıl Yorumlanır?


Reklam Alanı (Yazı Başı)

Rüya nedir? Nasıl Yorumlanır? Rüya nedir? Rüyalar, uyku sırasında beyin tarafında oluşturulan görsel ve işitsel olayların senaryolaştırılmış halidir. Rüya en çok uykunun REM adı verilen hızlı göz hareketleri evresinde ortaya çıkar. REM’in işlevi konusunda iki temel açıklama vardır,
* birincisi, REM’in amacı gün içinde yaşananları unutmak,
* ikincisi, REM uyanıklıkta alınan bilgilerin düzenlenmesinde hizmet eder.

Rüya nedir Nasıl Yorumlanır
Rüya nedir Nasıl Yorumlanır

Beynimizi bir bilgisayar gibi düşünürsek ( aslında beyin çok gelişmiş bir organik bilgisayardır ), beyin gündüz yaşanan olayları uykunun REM aşamasında analiz etmekte, gereksiz bilgileri atıp, gerekli olanları hafızaya alıp, düzenleyerek kişiyi ertesi güne duygusal ve düşünsel olarak hazırlanmaya hizmet eder. Bu işlem sırasında geçmişte yaşananlar, şu anda içinde bulunulan durum ve geleceğe yönelik kestirimler, tahminler yapılmaktadır. Bu işlemlerin görsel veya duyusal yansımasına rüya adını veriyoruz.

Reklam Alanı (Yazı Arasında)

Rüya tabiri nedir? Rüyada görülen şekiller, sayılar, olaylar, simgeler, insanlar, nesne ve objeler ile duyulan ses, acı hissi, korkmak, sevinmek gibi eylemler insanlık tarihi boyunca bizlerin ilgisini çekmiş, bunlar anlamlandırılmaya çalışılmıştır. İlk çağlarda bunların tanrıların işareti olduğu kabul edilmiş ve yüzyıllarca böyle açıklanmıştır. 20. asra kadar rüyalar hep soyut kavramlar üzerinde durulmuş, bol bol savaş kazanma, ganimet elde etme, cariye alma, güzel kadınla evlenme yada zengin kocaya kavuşma ile yorumlanmıştır. Psikoloji ve psikiyatri bilimlerinde sağlanan gelişme ile rüya tabirleri çağdaş yorumlara kavuştur.

Önerilen Yazı
Cep Telefonlu ile Uzun Süre Konuşmanın Zararları

En Sık Görülen Rüyalar Nelerdir..

En sık görülen rüyalar nelerdir? Hemen hemen tüm milletlerde bazı rüyalar ortaktır ve çok fazla görülürler. Bunlar arasında rüyada eski sevgiliyi görmekrüyada kağıt para görmekrüyada ölü görmek, rüyada köpek görmek, rüyada uçmak önde gelenlerdir.

Rüya yorumu nasıl yapılır?

Doğru, değerli bir rüyanın yorumu aşağıdaki kriteler göz önüne alınarak yapılmalıdır.
* Rüyayı gören kişinin yaşı, cinsiyeti, medeni durumu, sosyal durumu, eğitim durumu, maddi durumu
* Rüyanın görüldüğü bölge, ülke, şehir, mahalle
* Rüyanın görüldüğü zaman: gündüz, sabah – öğle arası, öğle – akşam arası, akşam – yatsı arası, Gecenin ilk saatleri, gecenin orta saatleri, Gecenin ileri sabahın ilk saatleri.
* Görülen rüyada anahtar kelimenin bulunması. Rüyada pekçok olay geçebilir, bu olaylar içinde can alıcı temayı tespit etmek lazımdır.

Rüyalar hakkında ilginç bilgiler

1. Hayatınızın üçte biri uykuda harcanmaktadır.
2. Ortalama 70 yıllık bir ömür boyunda, bunun 6 yılı rüyada geçer.
3. İnsanlığın var olduğu günden beri rüyalar insanlığın dikkatini çekmiştir. Roma Çağında, derin ve anlamlı rüyalar, analizi ve yorumlanması için Senato’ya sunulurdu.
4. Sağlıklı bir insan beyni normal bir gecede en az birkaç rüya görür. Rüyanın hatırlanmaması, görmemek anlamına gelmez.
5. Rüya görmek, sağlıklı insan için vazgeçilmezdir. Rüya aktivitesi eksikliği, bazı protein eksikliği veya kişilik bozukluğu anlamına gelebilir.
6. Ortalama olarak, her gece bir iki saat kadar herhangi bir zamanda rüya görebilirsiniz. Ayrıca, sabah 4 – 7 arası görülen rüyalarda gece rüyası kabul edilir.


Rüya nedir? Nasıl Yorumlanır?
Pinterest: Pinterest

Reklam Alanı (Yazı Sonu)
Yorum Yap

Yorum Yap