1. Ana Sayfa
  2. Diyet
  3. Atkins Diyeti Nedir?

Atkins Diyeti Nedir?


Reklam Alanı (Yazı Başı)

Atkins Diyeti Nedir? – Atkins diyetindeki en önemli kural protein ve karbonhidratın ayrılmasıdır. Yüksek protein ve yağ ağırlıklı bir beslenme şeklidir Atkins diyeti. Bu diyette karbonhidratlarla proteinleri ayırırlar ve yüksek protein alarak aşırı kilo kaybedebilirler. İnsan vücudunun 3 tür enerji harcama türü vardır. Atkins diyetinin temeli bu besinlerin termogenezine bağlı olarak vücuttaki enerji harcamasına bağlı olan diyet türüdür.

Atkins Diyeti Nedir
Atkins Diyeti Nedir

İnsan vücudu, proteinleri sindirmek için yüksek oranda bir enerji harcar. Bir tane elmayı alıyorsunuz, ısırıyorsunuz ve vücudunuz elmayı kullanıyor. Bu işlem sırasındada 50 kalorilik bir enerji harcıyorsunuz. Yüksek miktarda protein alındığında ve beraberinde karbonhidrat alınmadığında vücut bunu sindirmek için daha yüksek bir enerji harcar ve kişi bununla beraber kilo kaybedebilir. Ama kilo kaybederken çok yüksekte protein ve yağ alındığı için, vücutta kolestrol seviyelerini yükseltir. Kolonel kalp hastalığına neden olabilir ve vücutta bir çok sistemi bozabilir. Bu nedenle bu tür özel diyetlerin kullanılmaması gereklidir.

Reklam Alanı (Yazı Arasında)

Atkins diyeti kimler için uygun değildir?

Atkins diyetini, yüksek riskli hastaların tercih etmemesi gerekir. Yüksek riskli hastalar dediğimiz damarsal problemi olan hastalardır. Şeker hastası, hipertansiyonu olan, kolonel kalp hastalığı olan, kan yağları yüksek olan, karaciğer yağlanması olan kişilerin atkins diyeti yapmaması gerekir. Bu diyeti yaparken vücuda yüksek oranda protein alındığı için bu böbrekleri yorabilir ve hastalarda böbrek komplikasyonları görüldüğü için tehdit oluşturabilir. Vücudunda ürik asit metabolizması bozuk olan insanların bu diyeti yapmaması gerekir. Bu tür diyetlerin hastalıkları agrive edici ve hastalıkları kötüleştirici etkileri bulunmaktadır.

Atkins hızlı kilo verdiren bir diyet mi?

Atkins diyeti kişiye çok hızlı kilo verdiren bir beslenme şeklidir. Kişiler çok hızlı kilo verebilir. Bir hatafa maksimum 4 kiloya kadar çok hızlı kilo kaybı görülebilir. Atkins diyeti çok doğru bir zayıflama şekli değildir. Tıpta kabul edilen kilo verme hızı, haftada minimum 0.5 maximum 1 kilo kaybetmektir. Buda dolayısıyla, minimum 2 maksimum 4 kilo şeklinde ayda kilo kaybı yaşamak tıp bakımından uygun görülmüştür. En sağlıklı kilo kaybı haftada 2-2.5 kilo verdirecek, sağlıklı kilo vermeyi temel aldıracak olan diyet programları daha doğru beslenme türüdür. Bu tür sistemleri uygulamak, bağışıklık sistemimizi düzenlemekle beraber, daha sağlıklı kilo vermemiz için bize gerekli seçenekleri sağlar.

Önerilen Yazı
Protein Diyeti Nedir?

Atkins diyetinin sakıncalı yanları var mı?

Kilo kaybındaki amaç dışımıza zayıflatırken, içimizi zayıflatmamamız gerekir. Bu nedenlede yediğimiz yiyeceklerin vücudumuza yararını düşünerek dengeli bir programla zayıflamak gerekir. Bu gün kişiye sağlıklı beslenme alışkanlıkların kazandırıldığı, 4 besin grubu dediğimiz tahıl et süt sebze ve meyvenin dengeli bir şekilde alındığı ve dağıtıldığı programlar daha sağlıklı bir diyet programıdır. Atkins diyeti gibi protein ve yağın yüksek miktarda alındığı, karbonhidratın ayrıldığı diyetlerde kişiler çok hızlı kilo verebilirler. Hızlı kilo vermekle, sağlıklarını hızlı bir şekilde kaybedebilirler. Örneğin bu insanlarda kolestrol yüksekliği ortaya çıkar. Kolestrol yükseliğine bağlı damar problemleri ortaya çıkar. Bununla beraber but hastalığı ortaya çıkabilir. Buda enklemleri kötü yönde etkileyen bir hastalıktır, buna neden olabilir. Bu yüzden dışınızı zayıflatırken içimizi yıkmamamız gerekmektedir.

Atkins Diyeti Nedir?
Pinterest: Pinterest

Reklam Alanı (Yazı Sonu)
Yorum Yap

Yorum Yap