1. Ana Sayfa
  2. Diyet
  3. Dukan Diyeti Nedir?

Dukan Diyeti Nedir?


Reklam Alanı (Yazı Başı)

Dukan diyetiFransa’da Pierre Dukan adı verilen doktor tarafından geliştirilmiştir. Tamamen oluşturduğu diyet tedavisi içerisinde protein yüklü beslenme yatıyor ve protein beslenmeye bağlı hızlı kilo kayıpları yaşanmaktadırTabiî ki bütün popüler diyetlerde olduğu gibi, dukan diyetinde de kişiye özel olmamakla beraber, aynı zamanda vücuttaki bazı metabolik süreçleri olumsuz etkiliyebiliyor. Bu etkiyi ilk evrelerde görmüyorsunuz, diğer evrelerde görmeye başlıyorsunuz.

Dukan Diyeti Nedir
Dukan Diyeti Nedir

Kolestroldiyabet veya buna benzer bir hastalık hikayesi var yada riskiniz varsa bunun oluşmasını tetikleyebiliyor. Dukan diyetini diğer diyetlerden ayıran fark, evrelerden oluşmasıdır. Protein yüklü, kalori sınırlaması protein bazında bulunmamaktadır. Sınırı olmaksızın ucu açık bırakılmış şekilde protein tüketiyorsunuz. Ama diğer besin gruplarında, meyve, sebze, tahıl gruplarında sınırlama bulunmaktadır. Dukan diyetinin özelliği, metabolizmayı hızlandırması, ani kilo kayıpları sağlaması ve tamamen kitap üzerinden giderek bütün evrelerine uyarak devam etmeniz gerekiyor. En önemli özelliği, çok hızlı bir şekilde kilo verdirmesidir.

Reklam Alanı (Yazı Arasında)

Dukan diyeti nasıl yapılır?

Dukan diyeti uygulaması esnasında besin seçimi çok önemlidir. Her istediğiniz besini tüketemiyorsunuz ve sınırlarınız çok önemlidir. Verilen miktarların dışına taşmamanız gerekiyor. Özellikle ekmeğinizi kendinizin yapmanız gerektiğini söyleyebiliriz. Özellikle yulaftan oluşan bir ekmek yapımı gerekiyor. Erkek uygulayıcılar bakımından ekmek yapımı çok daha zor gelebilir. Beyaz un ve şeker kesinlikle hayatınızda olmamalıdır. Mineral alımınıza çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü protein yüklü bu diyet türünde, vitamin ve mineral eksikliği çok sıklıkta görülebiliyor.

Önerilen Yazı
Bikini diyeti nasıl yapılır?

Bunun için vitamin ve mineral sağlayan haplar kullanmanız gerekebiliyor. Meyve ve sebze tüketimi elbette bulunmakta, fakat dukan kurallarına göre sınırı bulunmakta, ekmek tüketimi içinde dukan kurallarına uymanız gerekiyor. Diyetin tüm ilkelerine dikkat edip, bozmadan devam etmeniz gerekiyor. Koruma evresi, diyetin yapıldığı süreç içerisinde çok büyük önem taşımaktadır.

Dukan Diyeti Nedir?
Pinterest: Pinterest

Reklam Alanı (Yazı Sonu)
Yorum Yap

Yorum Yap