1. Ana Sayfa
  2. Diyet
  3. İsveç diyeti nedir?

İsveç diyeti nedir?


Reklam Alanı (Yazı Başı)

İsveç diyeti nedir?İsveç diyeti tamamıyla protein tüketmeye bağlı olarak geliştirilmiş bir diyettir. Özelliğinde, özellikle içerdiği protein yüklü olmasına bağlı olarak metabolizmayı hızlandırma ve ani kilo kaybettirme etkisi vardır. Bu diyette özellikle hiç tüketilmemesi gereken besinler vardır. Başında da kesinlikle gazlı içecekler geliyor. Gazlı içeceklerin kesinlikle tüketilmesi istenmiyor. İsveç diyetinin geldiği nokta ise, tam olarak belli olmamakla beraber yurtdışından oluşturulmuş bazlı bir diyet olduğu biliniyor.

İsveç diyeti nedir
İsveç diyeti nedir

Bütün popüler diyetlerde olduğu gibi, İsveç diyetinde de kişi bazlı değildir; yani tamamen kişiye özel olmamakla birlikte herkesin aynı diyeti birlikte uygulamasıyla birlikte sağlıksız bir diyet olduğu söylenebilir. Fakat bunun yanın sıra gerçekten çok ani kilo kayıpları yarattığı doğrudur. Tabi şunun incelenmesi gerekiyor ve izlenmesi gerekiyor. Başında bir diyetisyen kontrolünde analizler alınıp, vücuttaki kas, su ve yağ oranına bakıldıktan sonra, 13 günün sonrasında tekrarından bakılarak vücutta ne gibi değişikler olduğunun izlenmesi gerekiyor. Çünkü yine dediğim gibi kişiden kişiye farklılık gösterebiliyor. İsveç diyetinin en önemli özelliği, 6 günden az yapılamıyor ve 13 günden fazla yapılamıyor olmasıdır.

Reklam Alanı (Yazı Arasında)

İsveç diyeti nasıl yapılır?

İsveç diyetinin uygulama şartları tabiî ki diğer protein diyetlerine göre çok farklıdır. Çünkü İsveç diyeti 6 ila 13 gün arasında sürüyor. 6 günden daha az yapamıyorsunuz, 13 günden daha fazla yapamıyorsunuz. Bu 13 günü baz aldığınızda her gün için farklı bir beslenme planı var. Çok düşük kalorili elbette, 1000 kalorinin altında, gün be gün kalorinin miktarı değişiyor. Sınırsız beslenme gibi bir imkanınız yok diğer protein diyetlerindeki gibi, kesinlikle çok daha az yiyorsunuz. Sabah kahvaltınız günlere göre değişmekle beraber, aslında 1 çay bardağı yağsız sütten yapılmış yada sade sütsüz nescafe olarak tanımlandırılıyor. Bu diyetin en önemli özelliği çok düşük kalorili olması ve genelde metabolizma hızlandırıcı şeyler içermesi. Örnek veriyorum çay yasak, ama çay yerine kahve içebiliyorsunuz.

Önerilen Yazı
Diyet Yapanlar için Kapak Yemeği Tarifi

Çünkü kafein metabolizmayı hızlandırıyor. Protein grubuna, yani et tavuk balık ürünlerine çok yüklü ve ağırlık verilmiş. Akşam öğününde yada öğlen öğününde güne göre değişmekle beraber protein tüketiyorsunuz. Salatada bir sınır yok, istediğiniz kadar tüketebiliyorsunuz ama öğün aralarında yaptığınız ara öğünler sınırlı. Bir meyveyse eğer, ikinci meyveyi kesinlikle yiyemiyorsunuz. O kalorinin üzerine kesinlikle çıkamıyorsunuz ve her gün değişen uygulamayı mutlaka yapıyorsunuz. Öğlen yemeğinin ilk evresinde 2 tane yumurta tüketiliyor haşlanmış şekilde, bunun dışında herhangi bir şey yemiyorsunuz. Aslında yapılabilmesi çok keyifli bir diyet olmamakla beraber, proteini gerçekten yüksek oranda. Normalde sağlıklı bir diyet tedavisinde, %10-%12 civarında yada en fazla 15’te protein verilirken, İsveç diyetinde bu oran nereden bakarsanız %70-80’lere kadar yükselebiliyor.

İsveç diyeti nedir?
Pinterest: Pinterest

Reklam Alanı (Yazı Sonu)
Yorum Yap

Yorum Yap