1. Ana Sayfa
  2. Diyet
  3. Protein Diyeti Nedir?

Protein Diyeti Nedir?


Reklam Alanı (Yazı Başı)

Protein Diyeti Nedir? Protein diyeti denildiğinde aklımıza ilk gelen şey et ürünlerini tüketmek geliyor. Aslında protein diyeti, diyet uzmanları denetiminde uygulandığında, kısa dönemde yapılan diyetlerdir. Tamamen kişiye özel uygulanması gerekmektedir. Diğer diyetler gibi, dukan, atkins yada İsveç diyeti gibi uygulanan diyet türünden değildir. Normalde sağlıklı bir beslenme öğününde %12 ile %15 arası protein yüzdesi değişmektedir.

Protein Diyeti Nedir
Protein Diyeti Nedir

Diyet uzmanları tarafından, protein seviyesi %20’lere kadar çıkardığımızda daha hızlı bir etki görebileceğimizi belirtmektedirler. Aynı zamanda hızlı kilo verimi sağlıyabiliyor. Protein diyetinin en önemli dikkat çekici noktası ise, kişiye özel ve kalori bazlı olarak uygulanmasıdır.

Reklam Alanı (Yazı Arasında)

Protein diyeti nasıl yapılır?

Protein yüklü beslenme tedavilerinde, bitkisel ve hayvansal kaynaklı proteinler yüklü oranda tüketiliyor. Eğer kızartma işlemi yada mangal gibi uygulamalarınız varsa, metabolizma hızınızı arttıracağınız yerde sağlık problemleri yaratabilirsiniz. Kesinlikle kızartma işlemini uygulamamanız gerekiyor. Mutlaka buharda, fırında, buğulama yada ızgara gibi yöntemlerle pişirmeniz gerekiyor. Protein diyetinde kahvaltı evresi çok önemlidir. Bol sebze tüketebiliyorsunuz, domates, biber, salatalık gibi sebzelerde sınırlama asla bulunmamaktadır. Peynir tüketiminize tamamen dikkat etmeniz gerekmektedir. Pilav, makarna gibi ürünler kesinlikle tüketilmemelidir.

Önerilen Yazı
Dukan Diyeti Nedir?

Et, balık ve tavuk ürünleri tercih edilmelidir. Haftanın kaç günü kırmızı et ve balık yada tavuk tüketeceksiniz buna dikkat etmeniz gerekiyor. 2 öğünde de kırmızı et yerseniz, kolestrolünüz artabilir. Dikkat etmeniz gereken, haftada 2 gün 2 öğünde kırmızı eti geçmemek. Kalan öğünlerde blaık yada tavuk tüketebilirsiniz. Salatada hiçbir sınırlama yoktur, istediğiniz miktarda tüketebilirsiniz. Ara öğün sıklığı önemlidir, akşam yemeğinden sonra kesinlikle ara öğün yemeği önermiyoruz. Günde 2 ara öğün yemeğinde ise, süt ve süt ürünleri ile birlikte bol meyve tüketebilirsiniz.

Protein Diyeti Nedir?
Pinterest: Pinterest

Reklam Alanı (Yazı Sonu)
Yorum Yap

Yorum Yap