1. Ana Sayfa
  2. Genel Sağlık
  3. Bahar Yorgunluğu Neden Olur İşte Sebebi..
Trendlerdeki Yazı

Bahar Yorgunluğu Neden Olur İşte Sebebi..


Reklam Alanı (Yazı Başı)

Bahar Yorgunluğu Neden Olur İşte Sebebi.. Bu sene soğuklardan çok çektik ve bir an önce güneşin açmasını istedik. Ancak bahar ayı ile beraber gelen sadece güneş değildir. Bahar ayında birçok insanda sıklıkla görülen rahatsızlıklar artar. Bugünkü yazımızda bahar yorgunluğundan bahsedip, korunma yollarını anlatacağız.

Bahar Yorgunluğu Neden Olur İşte Sebebi..
Bahar Yorgunluğu Neden Olur İşte Sebebi..

BAHAR YORGUNLUĞU NEDİR?

Mevsimsel değişikliklere bağlı olarak vücudun bu değişime tepki vermesiyle ortaya çıkan soruna bahar yorgunluğu denir, tıbbi bir rahatsızlık olarak görülmese de 1-2 haftadan uzun sürmesi halinde doktorunuza başvurmanızda fayda vardır. Bahar sendromu olarak da bilinen bu sorunun belirtileri şu şekilde ortaya çıkabilir:

Reklam Alanı (Yazı Arasında)

– yorgunluk

– kas krampları

– bayanlarda adet düzensizlikleri

– uyku düzensizlikleri

– psikolojik değişimler

Bahar sendromunun nedenleri:

BAHAR YORGUNLUĞUNUN NEDENLERİ

– Mevsim değişikliğine paralel olarak vücudun şaşırması, kendisini yeni mevsime hazırlayabilmek için metabolik olarak değiştirmeye çalışması ( halk arasında hava değişimi denilen olay)

-İklim değişikliğine bağlı olarak vücudumuzun bir takım hormonları daha fazla salgılaması. Vücudumuz kendini korumak için örneğin adrenalin kortizon gibi hormonları salgılar. Bu kötü bir şey değildir ancak fazla salgılanırsa özellikle yorgunluk hissi yaratır.

– Havadaki elektrik yükünün artması;negatif ve pozitif yüklü iyonlar artıkça insan daha çok gerilir ve özellikle ruhsal anlamda yorgunluk hissi duyar.

-Bahar ayında hava kararsızdır, bir açılıp bir kapanır. İnsanların da bu durumda psikolojisi etkilenebilir ve bu durum tutarsız davranışlara sebep olabilir.

-Mevsimlere bağlı olarak yediğimiz içtiğimiz de değişiklik gösterir. Unutmayın ki vücudumuz her değişime olumlu-olumsuz tepkiler verir.

BAHAR YORGUNLUĞU NASIL GEÇER?

Bahar yorgunluğunu en hafif düzeyde atlatmak için öncelikle sağlıklı bir şekilde ve mevsime uygun birbiçimde beslenmeliyiz. B, C, E, vitaminlerini bol bol almalıyız. Şimdi özellikle yemeniz gerekenleri sıralayalım:

– Sebze ve meyve tüketiminizi artırın, sebze ve meyveler  vitamin açısından zengin besinlerdir ve gücümüzü toplamamız da bizlere yardımcı olurlar.

Önerilen Yazı
Sağlık ve Güzellik bir Arada

– Portakal, mandalina, kivi, kuşburnu, gibi  c vitamini içeren meyvelerle, ıspanak, pazı, sivribiber, brokoli, Brüksel lahanası gibi yeşil yapraklı sebzelerin tüketimini artırın.

– Eğer bahar ayı iştahınızı arttırdıysa, geceleri yağlı ve çok miktarda yemek yememeye özen gösterin. Kafeinli içecekleri azaltın. Kahve, çay, soğuk içecekler, kakao ve benzerleri gibi kafeinli içecekler yerine bitkisel çayları rahatlatıcı etkilerinden de yararlanmak için tercih edebilirsiniz.

– Sigara ve alkol kullananlar daha da dikkatli olmak zorunda. Sarımsaklı yoğurt yemelerini tavsiye ediyorum. Maydanoz, dereotu, roka gibi detox edecek ürünleri tercih etmeliler.

– Güne zihinde başlamak için  en önemli öğün olan kahvaltıyı kesinlikle atlamayın. Az az, sık sık yemek yemeği tercih etmeliyiz. Beyaz rafine edilmiş besinler yerine tam buğday, çavdar, kepek gibi rafine edilmemiş tahılları tercih edebilirsiniz.

– Özellikle bahar ayında demir eksikliği yaşayan bayanlar et tüketimini arttırabilirler, kilo sorununuz var ise bol bol yoğurtlu ıspanak tüketebilirsiniz.

Pinterest: Pinterest

Reklam Alanı (Yazı Sonu)
Yorum Yap

Yorum Yap