1. Ana Sayfa
  2. Genel Sağlık
  3. Selülitlerinizden Kurtulun

Selülitlerinizden Kurtulun


Reklam Alanı (Yazı Başı)

Selülit nedir?

Selülitlerinizden Kurtulun – Selülitcilt altı yağ dokusunun cilde doğru ilerlemesiyle meydana gelen ciltteki pürüzlü görünüme denir. Ciltte meydana gelen girintili çıkıntılı doku, selülitin ilerlemesiyle daha derinlik kazanır ve portakal kabuğu dediğimiz görünüm meydana gelir. Bu tamamen kozmetik bir problemdir. Hastalık olarak bilinmemelidir. Daha sonra ciltteki yağ dokusunun arasına bağ dokusunun da eklenmesiyle, daha belirgin hale gelir bu ilerideki evrelerde ciltteki düzensizliğin daha da belirginleşmesine neden olur.

Selülitlerinizden Kurtulun
Selülitlerinizden Kurtulun

Selülitli dokuların oluşmasının nedenlerinin bir tanesi de hormonlardır. Hormonların cilt altındaki dolaşım ve bağ dokusu üzerine etkisi selülitin oluşmasına en büyük etkilerindendirSelülit yaklaşık %80 – %90 kadının en büyük problemidirSelülitin oluşmasında şişman olmak zayıf olmak hiç önemli değildir.  Eğer selülit artık oluşmuş ise bundan sonra diyet ve egzersizdeki selüliti gidermekteki etkisi oluşmasını önlemesindeki kadar değil. Eğer oluşmasını önlemek istiyorsak gerçekten hareketli bir yaşantımızın olması lazım. Ama oluştuktan sonra diğer yöntemlerle selülitleri gidermek ön plana çıkıyor. Selülit tamamen aktif yaşantının getirmiş olduğu bir problem. O yüzden selülitli olmak ya da olmamak kişinin kendi problemidir. Kozmetik, görsel bir problemdir. Özellikle de yaz aylarının problemidir. Mayo mevsimi deniz mevsimi geldiği zaman akla gelen bir problem. O yüzden selülitli olup olmamak size kalmış.

Reklam Alanı (Yazı Arasında)

Selülit Neden Olur?

Selülit genelde %80 -%90 kadının problemiyse ve erkeklerde çok az görülüyorsa, bunun altındaki en önemli etken hormonlardır. Östrojen hormonunun en yüksek olduğu yaşlardaki bayanların bu hormondan dolayı çok sık rastladıkları bir problem. Kozmetik bir problemdir.

Östrojen hormonun yanı sıra insülin troid hormonunun yetersizliğinde de selülit oluşma olasılığı çok yüksek. Bunun yanında selülitin oluşmasında diğer etkenlerden birisi  genetik yapısı. Dolaşım yetersizliği olan birinde selülit olma olasılığı çok daha fazla. Çünkü cilt altına doğru ilerleyen yağ dokusunun cilt altından normal dolaşıma doğru direni olması tekrar ordan uzaklaşması dolaşım yetersizliği olan birinde çok daha zor. Bunun dolaşım yetersizliğine en büyük sebebi ise genetik faktörler. İkinci olarak diyet ve dinamik yaşam geliyor. Çok alkol almak, bir takım ilaçlar selülit dolaşımını çok etkiliyor.

Selülit Nasıl Tedavi Edilir?

Selülitin tedavi yöntemleri evrelerine göre değişkenlik gösterir. Hangi evrede olduğumuz çok önemli Birinci evrede olduğumuzu düşünelim. Sadece parmaklarımızın arasına aldığımız zaman dokuda bir düzensizlik varsa burada endermoloji dediğimiz cilt altı bağ dokusunu uyaran elastiğini arttıran ve cilt altındaki yağ dokusunu dolaşıma doğru iten mesaj teknikleri el masajı birinci evredeki selülitin tedavisinde yeterli olabilir.

Eğer daha ileri daha evre iki yani ellerimizle test ettiğimiz dokunun altında pütürlerin olması yanı sıra ayaktayken de ciltte selülitli görüntü varsa endermoloji sistemi yeterli olmayabilir. Buna elavi sistemlerle bir sinerji yaratmak gerekir. Bu da mezoterapi selülitin en etkin tedavi yöntemlerinden bir tanesidir. Bu terapi yönteminde dolaşımı destekleyecek cilt altı yağ dokusunda azalmayı sağlayacak. İlaçlardan oluşan kokteyllerle cilt altına vereceğimiz ilaçlar selülit dokusunda hızlı bir gerileme sağlayacaktır. Bunu endermoloji gibi yöntemlerle de gerilettiğimiz selüliti lent dolaşımına atarsak orada meydana gelen selülit dokusunu hızlı bir şekilde uzaklaşmasını destekleyerek düzgün bir cilt  yapısını elde edebiliriz. Çok acılı bir uygulama olduğunu söyleyemeyiz. Ama iğneli uygulama yaptırmak istemeyenler de teknolojinin getirdiği diğer cihazlarla da çalışılabilir. Bunlardan biriyle çalışan ses dalgalarıyla çalışır. Ses dalgalarının cilt yüzeyindeki selülit dokusunda selülitli dokunun dağılmasına oradaki yağların parçalanması ve dolaşıma atılması sistemi ile çalışır. Radyo frekans sistemi ile de pozitif sonuçlar alabilirsiniz.

Selülit Masajı Nasıl Yapılır?

Kendi kendimize selülit masajı yapabiliriz. Lenf sistemi, eklem bölgelerinde oluştuğu için eklem bölgelerimize çok basit ipek keselerle kan dolaşımını hızlandırarak yani sürerek kalbe doğru bu masajı yapabiliriz. Baldır bölgelerinde biraz daha sert yağların parçalanması için çok faydalı olur. Kese, selülit masajı için tamamlayıcı bir tedavidir. Banyoda, hamamda, havuzlarda kendi kendinize kese yapabilirsiniz. Çok faydalıdır ve selülitlerin giderilmesinde çok  yardımcı olur.

Önerilen Yazı
Atkins Diyeti Nedir?

Kendi kendimize selülit masajı yaparken bölgeye çok fazla bastırmadan çok fazla derinlemesine işlemeden yüzeysel olarak kalbe doğru ve böbreklere doğru masajı yapabiliriz. Bu ipek keseyle yapılırsa daha faydalı olur. Elle yada kozmetik bir ürünle kremle yağlarla yapılırsa çok daha iyi olur. Bu yağları seçerken ısıtıcı içerikli yağları seçmeliyiz. Bu şekilde daha iyi bir verim almış oluruz.

Selülit tedavisinin aşamaları nelerdir?

Önce kişinin desteğiyle birlikte mezoterapi mi yoksa diğer tedavi yöntemi mi yapılacağına karar verilmeli. En az iki aylık, üç aylık periyotlarla yapılır. Her yıl yaptıran hastalar da var çünküselülitten kurtulduğunuzda ömür boyu selülitten kurtulamazsınız. Eğer yaşam tarzınızı ona göre düzenlemezseniz kaybolan selülitler tekrar yerine gelebilir. Bu yüzden selülit tedavisinin uzun hatta kontrolünün ömür boyu olması gerekir.

Selülitlerinizden Kurtulun
Pinterest: Pinterest

Reklam Alanı (Yazı Sonu)
Yorum Yap

Yorum Yap